Με αφορμή την επερχόμενη Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος το Κίνημα Πολιτών “Σώστε τις παραλίες της Νάξου” απομακρύνεται-για λίγο- από τις αμμουδιές κι ανηφορίζει στο “μπαλκόνι της Τραγαίας” στο χωριό Μονή. Εκεί κάτοικοι από όλα τα χωριά της Νάξου θα συζητήσουν, θα ενημερωθούν για όλα όσα συμβαίνουν και αφορούν το φυσικό περιβάλλον του νησιού στην κεντρική πλατεία του χωριού και τη θέση μας μέσα σ’ αυτό.
Η ανοιχτή συνέλευση ξεκινά στις 7 το απόγευμα.
Παρακαλούνται όσοι ανέβουν από την Χώρα ή από κάποιο χωριό προς τη Μονή για την συνέλευση, να ενημερώσουν ώστε να χρησιμοποιηθούν λιγότερα αυτοκίνητα και περισσότερη… παρέα!
Συνάντηση στη Μονή και την Δευτέρα 03/06
Συνάντηση θα πραγματοποιήσει την Δευτέρα 03/06 ο Σύλλογος Μονιατών Νάξου “Η Τέχνη” στις 7 το απόγευμα στην Πλάτσα του χωριού προκειμένου να συζητήσουν οι κάτοικοι το πρόβλημα του νερού, να βρούν τρόπους εξοικονόμησης, αλλά και να οργανώσουν δράσεις και κινητοποιήσεις.
Αναλυτικά:
![](https://cycladesopen.gr/wp-content/uploads/2024/06/445788367_10161492681758044_399304891438251924_n.webp)
.
📸laura adai/unsplash