Αν οι Κυκλάδες είναι μαγικές, τότε οι Μικρές Κυκλάδες είναι ένα παραμύθι ή ένα όνειρο που ζεις διαρκώς χωρίς να κοιμάσαι. Στο Κουφονήσι για παράδειγμα δεν χρειάζεσαι πολλά-πολλά για να είσαι ευτυχισμένος. Αρκεί να σηκώσεις το βλέμμα για να κοιτάξεις το άπειρο.
Δεν είμαστε απόλυτα σίγουροι για τις σκέψεις που μπορεί να κάνει ο καθένας κοιτάζοντας τον έναστρο ουρανό. Ίσως να κάνει ευχές βλέποντας τ’ αστέρια να διαγράφουν την φωτεινή τροχιά τους πριν σβήσουν στην ατμόσφαιρα. Και μια ευχή που να λέει πως η ομορφιά τελικά θα νικήσει και το φως θα κυριαρχήσει στο σκοτάδι.
![](https://cycladesopen.gr/wp-content/uploads/2022/10/311899432_415331247272389_4243464393803003673_n-1024x768.webp)
Από την παραλία Χαροκόπου (Φοίνικας) μέχρι τ’ αστέρια…στο βάθος διακρίνονται τα φώτα της Αμοργού και η Κέρος.
Ευχαριστούμε την…”μυστική” ανταποκρίτρια και φίλη του Cyclades Open για την υπέροχη φωτογραφία που μας έστειλε